Húsz éves jubileumát ünnepli idén Felsőzsolca Város Bolgár Nemzetiségi Önkormányzata. Ám a bolgárok jelenléte a településen több mint száz éves múltra tekint vissza. Közép-Európában elsőként itt állítottak szobrot az öntözéses zöldségtermesztést meghonosító bolgárkertészek emlékére és testvérvárosi kapcsolatot létesítettek Draganovóval is. 2022. szeptember 23-án a település utolsó földbirtokosának, a helyiek által csak Méltóasszonyként emlegetett Bárczay Ferencné született Szathmáry Király Idának állított emlékművet a helyi bolgár közösség. Hiszen a Felsőzsolcára, a Sajó folyó partjára érkező első bolgárok tőle béreltek földterületeket. Tőle származik a tündérkertek kifejezés, amit a virágzó bolgárkertészeteket látva mondott.
A második világháború utáni államosításban mindenét, így a kastélyát is elvették. Soha többet nem tért vissza Felsőzsolcára. Az épületben az 1950-es évektől iskola működött, majd a rendszerváltást követően a helyi kulturális élet központja lett. A kastély épületét az ezredfordulón felújították, belső tereit átépítették. 2001-től a város kulturális tevékenységeinek ad helyet, idén pedig energetikai felújításon esett át. Nyillászárókat cseréltek és külső szigetelést kapott az 1700-as évek óta fennálló Bárczay-kastély.
Felsőzsolca Város Bolgár Nemzetiségi Önkormányzata Major Ádámné elnök asszony kezdeményezésére vracai kőből készíttetett domborművet a kastély utolsó lakójának, Szathmáry Király Idának. Gávavencsellőn a Nyírmárvány Kft ajándékba adta az alapanyagot a szerencsi Szabó Sándor szobrásznak, aki egy év alatt készítette el egy fotó alapján a domborművet.
A helyi lokálpatrióták szervezésében a katolikus iskola igazgatója Putz József magyar-történelem szakos tanár kezdeményezésére az emlékmű felavatásán a Bárczay és a Szathmáry családok leszármazottai is részt vettek. Az ország minden pontjáról érkezett családtagok közül többen még emlékeztek Szathmáry Király Idára. Az emlékmű előtt meghatottan beszélt nagymamájáról Bárczay András, aki elmondta, hogy nagyon hálás a bolgár közösségnek a méltó emlékezésért.
A város polgármestere, Szarka Tamás az avató ünnepségen elmondta, hogy a kastély fontos öröksége a városnak, akárcsak a bolgár kertészek és leszármazottaik kultúra teremtő és ápoló tevékenysége.
Az ünnepélyes eseményen részt vett Christo Polendakov, a Bolgár Köztársaság Nagykövete és a tiszteletbeli konzul dr. Bocskov Petrov Jordán is, akik virágot helyeztek el diaszpórában élő bolgárok életében is fontos szerepet játszó Szathmáry Király Ida emlékművénél.
Németh Csaba
fotók: Danyluk Emil