Március elseje a bolgárok számára a tavasz kezdetét jelenti. Ezen a napon a rokonok, barátok és ismerősök régi hagyomány szerint piros és fehér fonalból készült martenicát ajándékoznak egymásnak. A piros szín a gonosz erők távoltartására szolgál, a fehér szín az egészség, az erő és a boldogság jelképe. A népszokás szerint, amikor az ember az első fecskét vagy gólyát megpillantja, leveszi a március elsején feltűzött martenicát, amelyet felköt egy faágra vagy egy kő alá rejti, és azt mondja: „Vidd el a tél nehézségeit, és hozd el a tavasz szépségét!” Baba Marta napja az egyik legjobban ünnepelt bolgár szokás, mely az ókortól egészen napjainkig fönn maradt. A bolgár nyelvben a március az egyetlen női hónap, a tavasz és a föld fogantatásának a hónapja, mely megteremti a nyarat és a termékenységet. Ennak is a jele a martenica. A népszokás szerint a március elsején feltűzött martenica csak akkor vehető le, ha fecskét, gólyát, vagy virágzó termékeny fát látunk. Ezután egy kő alá kell rejteni, majd kilenc nap múlva jósolnak belőle.
A martenica néphagyománya után március 3-a történelmi jelentőségű dátum, hiszen a San Stefanóban 1878. március 3-án megkötött orosz-török béke értelmében Bulgária felszabadult az ötszáz évig tartó török elnyomás alól. Ez a nap 1988-tól hivatalos ünnep, 1990 óta pedig nemzeti ünnep Bulgáriában. A zsolcai bolgárok tavaszköszöntő ünnepe két évtizedes hagyomány már. Idén a városunkban élő és alkotó, Szűcsné Barna Mária díszműüvegező kiállítását láthatják a Bárczay-kastélyban. Alkotásait utoljára 2012-ben a városnapon láthatta a közönség, mostani önálló kiállításán üvegremekei mellett festményeiből is bemutat néhányat a közönségnek.
Az idei év fontos jubileumot jelent a Felsőzsolcai Bolgár Nemzetiségi Önkormányzat életében, hiszen húsz esztendeje annak, hogy megalakultak. Felsorolni is nehéz az elmúlt két évtized történéseit, de a sok-sok kulturális műsor mellet fontos megemlíteni, hogy emlékművet állítottak, testvérvárosi együttműködést hoztak létre, dokumentumfilmeket készítettek, mert apáiknak, nagyapáiknak tett ígéretük szerint őrzik bolgárságukat a diaszpórában is. Május 7-én nagyszabású gálaműsorral emlékeznek majd a jubileumra a Rendezvények Házában, ahol fellép majd Herczku Ágnes és Nikola Parov, valamint a Jantra táncegyüttes is a Právó zenekarral.